خانه / آموزش / انواع مقاومت و نماد های PCB

انواع مقاومت و نماد های PCB

مقاومت ها و انواع آنها:

مقاومت یا رزیستور قطعه ایست که وظیفه ی آن محدود کردن جریان و ایجاد ولتاژ مناسب است.

مقاومت های ثابت:

 • مقاومت های مخلوط کربن:این نوع مقاومت ها از پودرکربن و مواد مقاوم در برابر حرارت ساخته شده .برای توان های4/1، 2/1،1، 2، 5 وات ساخته میشود . و تلورانس 5 ،10،20 درصد را دارد.
 • مقاومت های لایه ای شامل : لایه کربن ،لایه فلز ، لایه اکسید فلز

این نوع مقاومت ها از رسوب دادن یک لایه نازک کربن ،فلز یا اکسید فلز بر روی میله ای از جنس سرامیک ساخته شده است که برحسب جنس لایه به 3 دسته لایه کربنی ،لایه فلزی و لایه اکسید فلز تقسیم می شود .

 •  مقاومت های سیمی ( آجری) : مقاومت سیمی طول معینی از سیم مقاومت دار از جنس آلیاژهای مختلف نیکل مس ، نیکل کروم ،نیکل کروم آلومنیوم ، بر روی استوانه ای از سرامیک ساخته می شود این نوع مقاومت ها عموماً برای توان های بالا(2وات تا 250 وات ساخته میشود ) این ویژگی خاص این مقاومت را از سایرمقاومت ها متمایز کرده .این مقاومت ها در یک محفظه سیمانی یا سرامیکی با مقطع مربع مستطیل یا استوانه ساخته میشوند که به مقاومت آجری معروفند.

مقاومت های متغیر ( قابل تنظیم ):

در بسیاری از مدارات الکترونیک احتیاج به مقاومتی است که بتوان مقدار آن را تغییر داد.

 • ولوم یا پتانسیومتر – تنظیم کنترل ولتاژ :اساس کار ولوم به این صورت است که دارای سه سر است دو سر ابتدایی و انتهائی که به سرهای کناره یا ثابت معروفند و یک سر وسط که به بازوی متحرک متصل است .مقاومت بین دو سر کناری ثابت است و برابر مقدار ولوم است ولی مقدار مقاومت بین دو سر وسط هر یک از سرها بسته به موقعیت بازوی متحرک متغیر است .ماده مقاوم ولوم ها و پتانسیومترها برای توان 2وات کربنی و برای توان های بالاتر سیمی است .
 • مقاومتها قابل تغییر دو دسته اند:
 • ولوم : که درآن تغییر مقاومت بوسیله دسته متحرک است .ولوم ها به دودسته خطی و غیر خطی تقسیم می شوند.پتانسیومتر:که تغییر مقاومت درآن بوسیله پیچ گشتی انجام میشود .رئوستا- تنظیم کنترل جریان

مقاومت های متغیر و وابسته :

 • وابسته به دما شامل : مقاومت های وابسته به حرارت یا ترمیستور مقدار این مقاومت ها بستگی به دمای آن دارد و برحسب مثبت یا منفی بودن ضریب حرارتی آن به دو دسته تقسیم میشوند PTC که نسبت موثر و مستقیم با دما دارد و NTC که رابطه ی عکس با دما دارند .
 • وابسته به ولتاژ (VDR) :این نوع مقاومت ها با افزایش ولتاژ اعمالی کاهش می یابد این نوع مقاومتها عموماً برای ثابت نگه داشتن ولتاژ و محافظت مدار در مقابل ولتاژ استفاده میشود.
 • وابسته به نور (LDR) فتوسل :این نوع مقاومت ها نوری یا سلول نوری مشهورند .مقدار این مقاومت ها در روشنایی و تاریکی بسته به میزان نور تغییر میکند هرچه محیط زیادتر باشد مقاومت آنها کمتر میشود این مقاومت ها در مدارات الکترونیک به عنوان تشخیص دهنده نور و تعیین میزان روشنایی استفاده میشود.

مهم ترین مشخصه یک مقاومت مقدار آن است . واحد مقاومت اهم ، کیلواهم و مگا اهم است .

تشخیص مقدار مقاومت :

 • از طریق نوارهای رنگی ورمز عددی:

نوار های رنگی مقاومت

 • پل وتسون( روش غیر مستقیم):با کمک پل وتسون یا وتستون میتوان مقدار مقاومت را پیدا کرد. این پل چهار بازو دارد که در یک بازوی آن مقاومت مجهول و در یک بازوی دیگر مقاومت های ثابت قرار دارد. در این پل مقاومت مجهول با تعدادی مقاومت معلوم مقایسه می شود.

R1 / R2 = Rx / Rs = R1 Rs = R2 Rx

 • از طریق دستگاه اهم متر
تست مقاومت با اهم متر
تست مقاومت با اهم متر

نمادهای PCB انواع مقاومت به شکل زیر میباشد.

نماد PCB مقاومت

مهندسین برتر

 

 

همچنین ببینید

Floating regulator(تنظیم کننده متغییر)

Floating regulator(تنظیم کننده متغییر) Voltage Regulators رگولاتور شناور یک نوع رگولاتور ولتاژ است که بدون …

2 دیدگاه

 1. با سلام تشکر از مطالب مفید شما
  اگر ممکن باشه در مورد خصوصیات برد های پی سی بی چپ شده مطلب قرار دهید
  مفاهیمی چون hot air , چاپ سبز روی برد لایه نشانی و غیره
  با تشکر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *