خانه / آموزش / مدار ساعت با LED Pendulum و Tick Tock Sound

مدار ساعت با LED Pendulum و Tick Tock Sound

مدار ساعت با LED Pendulum و Tick Tock Sound

ساعت الکترونیکی با پاندول LED و صدای تیک تاک , که به ازای هر ثانیه صدای تیک تاک تولید میکند و LED ها هم مانند پاندول ساعت به ازای هر ثانیه خاموش و روشن میشوند.این مدار بسیار مفید و ارزان است. از این مدار در بسیاری از برنامه های کاربردی مانند اسباب بازی ها، روبات ها و غیره استفاده کرد. برای ساخت این مدار، عمدتا از 555 تایمر, IC 4017 و بلندگو استفاده می شود.از 555 برای تولید پالس ساعت در هر ثانیه استفاده میشود و از 4017 به عنوان شمارنده دهدهی برای روشن نمودن به ترتیب LED ها استفاده میشود.

معرفی ای سی 4017:

4017 یک تراشه شمارنده دهدهی Cmos می باشد.که می تواند خروجی را در 10 پین (Q0 – Q9) به طور متوالی تولید کند، به این معنی که یک خروجی را در 10 پین خروجی تولید می کند.این خروجی از طریق پالس ساعت در PIN 14 کنترل می شود. در ابتدا، خروجی درHIGH,Q0 (PIN 3) است و سپس با هر پالس ساعت، خروجی را به پین بعدی منتقل می کند.مانند یک پالس ساعت، Q0 LOW و Q1 HIGH است و سپس پالس ساعت های بعدی باعث ایجاد Q1 LOW و Q2 HIGH و غیره می شود.پس از Q9، از Q0 دوباره شروع خواهد شد.پس از آن هر 10 پین خروجی را فعال و غیرفعال می کند.

مدار مربوطه به شکل زیر میباشد:

 

 

555 تایمر تراشه بسیار خوبی برای محاسبه زمان، از میلی ثانیه تا ساعت است.برای استفاده از پالس ساعت در PIN 14 هر ثانیه، ما از تایمر 555 در حالت Astable استفاده کردیم. نوسان تولید شده خروجی در PIN 3 از 555 به PIN 14 از IC 4017 اعمال شده است، به طوری که خروجی 4017 را می توان با هر پالس ساعت افزایش داد. یک بلندگو با یک خازن 100uF را به خروجی (PIN 3) 555 Timer IC متصل است به طوری که یک صدای تیک تاک با هر پالس ساعت به معنای هر ثانیه میباشد.

elecguide.ir

 

همچنین ببینید

آیسی راه انداز ال ای دی(LED driver IC)

LED driver IC MP3302 یک مبدل تقویت کننده است که به طور خاص برای کاربردهای …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *