خانه / آموزش / مداردرایورstep motor با استفاده از تایمر 555

مداردرایورstep motor با استفاده از تایمر 555

مداردرایورstep motor با استفاده از تایمر 555

درایور موتور پله ای از لحاظ فنی یک مدار شمارنده دودویی است.مزیت این مدار این است که می توان آن را برای راه اندازی موتورهای پله ای با 2 تا 10 گام استفاده کرد.

نام این موتور به این دلیل است که چرخش شفت به شکل گام است که از موتور DC یا هرموتور دیگر متفاوت است.موتور پله لزوما به طور ثابت ثابت کار نمی کند.قبل از توضیح مدار هرچه بیشتر ما باید درباره unipolar و Bipolar موتور پله ای صحبت کنیم.

همانطور که در شکل یک موتور پله ای UNIPOLAR نشان داده می شود، می توانیم مرکز بهره برداری از هر دو فاز سیم پیچ  برای یک زمین مشترک یا برای یک قدرت مشترک استفاده کنیم.در مورد اول می توانیم سیاه و سفید را برای زمین یا قدرت مشترک استفاده کنیم.در مورد 2 سیاه و سفید برای یک مشترک است.در مورد 3 نارنجی سیاه قرمز زرد همه برای یک زمین یا قدرت مشترک گرد هم می آیند.

در موتور پله ای BIPOLAR، هدف ما فاز میباشد و هیچ مرکز بهره برداری وجود ندارد. بنابراین ما تنها چهار پایانه داریم.راه اندازی این نوع موتور پله متفاوت و پیچیده است و همچنین مدار درایور ان را بدون یک میکروکنترلر به راحتی نمی توان طراحی کرد.

مداری که ما در اینجا طراحی می کنیم فقط می توان برای موتورهای پله ای از نوع UNIPOLAR استفاده کرد.پالس قدرت موتور پله ای  UNIPOLAR در توضیح مدار مورد بحث قرار خواهد گرفت.

قطعات مورد نیاز مدار:

  • +9 to +12 supply voltage
  • 555 IC
  • 1KΩ, 2K2Ω resistors
  • 220KΩ pot or variable resistor
  • 1µF capacitor, 100µF capacitor (not a compulsory, connected in parallel to power)
  • 2N3904 or 2N2222 (no. of pieces depend on type of stepper if it’s a 2 stage we need 2 if it’s a four stage we need four)
  • 1N4007 (no. of diodes is equal to no. of transistors)
  • CD4017 IC

شکل, یک مدار دو مرحله ای درایور موتور پله ای را نشان می دهد.در حال حاضر، همانطور که درمدار نشان داده شده است، مدار 555 در اینجا برای تولید پالس ساعت یا موج مربعی است.فرکانس تولید ساعت در این مورد ثابت می باشد، بنابراین ما نیاز به سرعت متغیر برای موتور پله ای داریم.برای دریافت این سرعت متغیر یک پتانسیومتر را به طور سری با یک مقاومت 1K در شاخه بین پین های 6 و 7 قرار میدهیم.همانطور که پتانسیومتر تغییر می کند مقاومت در شاخه تغییر می کند و بنابراین فرکانس ساعت تولید شده توسط 555 نیز تغییر میکند.

در این شکل موضوع مهم تنها فرمول سوم است.شما می توانید ببینید که فرکانس به طور معکوس مربوط به R2 (که 1K + 220K POT در مدار) است.بنابراین اگر R2 افزایش یابد فرکانس کاهش می یابد.بنابراین اگر پتانسیومتر برای افزایش مقاومت در شاخه تنظیم شود، فرکانس ساعت کاهش می یابد.پالس تولید شده توسط تایمر 555 برای یک مدار شمارنده دودویی تغذیه میشود.در حال حاضر شمارنده دودویی  شمارش تعداد پالس های تغذیه شده در ساعت را افزایش می دهد و خروجی پین مربوطه را بالا می برد.

دیودهای قرار داده شده در اینجا برای محافظت ترانزیستور از ضربه الکتریکی سیم پیچهای موتور پله است.اگر اینها قرار نداشته باشند ممکن است  ترانزیستورها منفجر شوند.بیشتر فرکانس پالس ها، احتمال انفجار بدون دیود زیاد میشود.

مهندسین برتر

همچنین ببینید

Floating regulator(تنظیم کننده متغییر)

Floating regulator(تنظیم کننده متغییر) Voltage Regulators رگولاتور شناور یک نوع رگولاتور ولتاژ است که بدون …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *