خانه / آموزش / ترایاک چیست؟

ترایاک چیست؟

ترایاک چیست؟

Triac یک مبدل AC سه پایه است که متفاوت از سایر مبدل های سیلیکونی کنترل شده میباشد.این یک دستگاه نیمه هادی دو طرفه، چهار لایه است که قدرت AC را کنترل می کند.ترایاک با حداکثر قدرت 16 کیلووات در بازار موجود است.
شکل نشان دهنده نماد triac است که دارای دو اصلی MT1 و MT2 در موازی معکوس و یک ترمینال دروازه متصل است.

 

شکل نشان دهنده نماد triac است که دارای دو پایه اصلی MT1 و MT2  است که به صورت موازی در خلاف جهت یکدیگر قرار گرفته اند.و یک پایه گیت میباشد.

از آنجا که SCR ها, برای استفاده در سیستم های کنترل پیشرفته انعطاف پذیرتر هستند، این موارد بیشتر در مدارهایی مانند درایوهای موتور مشاهده می شود؛TRIAC ها معمولا در برنامه های کاربردی ساده و کم قدرت مانند سوئیچ های دیمر خانگی دیده می شود.

ساختار ترایاک:

ساختار TRIAC مانند DIAC در نظر گرفته شده است که دارای یک درگاه گیت اضافی برای کنترل عملکرد دستگاه است.TRIAC همانند سایر دستگاه های قدرت از سیلیکون ساخته شده است.در نتیجه، روند ساخت سیلیکون منجر به تولید دستگاه های ارزان تر می شود.همانطور که در زیر نشان داده شده است، TRIAC شش ناحیه دارد؛چهار ناحیه نوع N  و دو ناحیه نوع P .در اینجا ما آند و کاتد نداریم زیرا برای هر دو قطب کار می کند و بدین معنی است که دستگاه دو طرفه است.این شامل سه پایانه یعنی ترمینال اصلی 1 (MT1)، ترمینال اصلی 2 (MT2) و ترمینال دروازه G است.

 

عملکرد ترایاک:

 برای روشن کردن ترایاک ولتاژ گیت باید بالاتر از ولتاژ شکست باشد.با این وجود، بدون ایجاد ولتاژ بالا، می توان آن را با استفاده از پالس گیت 35 میکرو ثانیه  روشن کرد.هنگامی که ولتاژ اعمال شده کمتر از ولتاژ شکست باشد. از روش gate triggering استفاده می کنیم تا آن را روشن کنیم.که چهار حالت مختلف وجود دارد:

 1. هنگامی که MT2 و Gate نسبت به MT1 مثبت باشند : جریان از طریق مسیر P1-N1-P2-N2 عبور میکند.در اینجا، P1-N1 و P2-N2 در بایاس مستقیم میباشند،  اما N1-P2 در بایاس معکوس هستند.گفته می شود که تریاک در ناحیه بایاس مثبت قرار دارد.
 2. هنگامی که MT2 مثبت است، اما گیت نسبت به MT1 منفی است: جریان از طریق مسیر P1-N1-P2-N2 عبور میکند.اما P2-N3 بایاس مستقیم میباشد و حامل های جریان به P2 وارد می شود.
 3. هنگامی که MT2 و Gate نسبت به MT1 منفی باشند:جریان از طریق مسیر P2-N1-P1-N4 عبور میکند.دو اتصال P2-N1 و P1-N4 در بایاس مستقیم میباشند اما اتصال N1-P1 به صورت در بایاس معکوس میباشد.گفته می شود که تریاک در ناحیه منفی قرار دارد.
 4. هنگامی که MT2 منفی است اما گیت نسبت به MT1 مثبت است:P2-N2 در بایاس مستقیم قرار دارد.حامل های جریان تزریق می شوند، بنابراین ترایاک روشن می شود.این حالت دارای معایبی است که نباید برای مدارهایی با  (di / dt) بالا استفاده شود.

خصوصیات یک تریاک:

ویژگی های TRIAC شبیه به SCR است اما ترایاک برای هر دو ولتاژ مثبت و منفی کاربرد دارد.کاربرد آن می تواند به شرح زیر خلاصه شود:

 1. ولتاژ در ترمینال MT2 نسبت به ترمینال MT1 مثبت است و ولتاژ گیت نیز نسبت به ترمینال اول مثبت است.
 2. ولتاژ در ترمینال 2 نسبت به ترمینال 1 مثبت است و ولتاژ گیت نسبت به ترمینال 1 منفی است.
 3. ولتاژ ترمینال 1نسبت به ترمینال 2 مثبت است و ولتاژ گیت منفی است.
 4. ولتاژ ترمینال 2 نسبت به ترمینال 1 منفی است و ولتاژ گیت مثبت است.

مزایای ترایاک:

 1. میتواند با قطب مثبت یا منفی پالس گیت راه اندازی شود.
 2. این نیاز به یک heat sink با اندازه کمی بزرگتر نیاز دارد، در حالیکه برای SCR دو سینک گرما با اندازه کوچکتر مورد نیاز میباشد.
 3. برای محافظت نیاز به یک فیوز واحد است.

معایب ترایاک:

 1. آنها نسبت به SCR قابل اعتماد نیستند.
 2. مقدار (DV / DT) پایین تر از SCR است.
 3. رتبه بندی پایین تر در مقایسه با SCR در دسترس است.

موارد استفاده ترایاک:

 1.  در مدارهای کنترل مورد استفاده قرار می گیرند.
 2.  در سوئیچینگ لامپ قدرت بالا استفاده می شود.
 3.  در کنترل قدرت AC استفاده می شود.

مهندسین برتر

همچنین ببینید

Floating regulator(تنظیم کننده متغییر)

Floating regulator(تنظیم کننده متغییر) Voltage Regulators رگولاتور شناور یک نوع رگولاتور ولتاژ است که بدون …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *