خانه / آموزش / تحلیل مدار داخلی ،مشخصات فنی و پایه های آی سی آپ امپ 741

تحلیل مدار داخلی ،مشخصات فنی و پایه های آی سی آپ امپ 741

آی سی آپ امپ 741

یک نمونه از تقویت کننده های عملیاتی آی سی 741 میباشد. یک آی سی آپ امپ از تعداد زیادی ترانزیستور و مقاومت تشکیل از نظر مدار داخلی ، طبقه اول تقویت کننده های عملیاتی شامل زوج دیفرانسیل، طبقات میانی امیتر مشترک وزوج دیفرانسیل وآخر آن کلکتور مشترک(امیتر فالور) می باشد. این آی سی ها یکی از پر کاربردترین آی سی ها در الکترونیک میباشد که کاربرد زیادی در اعمال جبری دارد.

مدار داخلی 741

 باتوجه به شکل:

قسمت آبی رنگ : این قسمت ، طبقه تفاضلی است. ترانزیستورهای  Q1 تا   Q4 زوج تفاضلی ورودی را تشکیل میدهندو Q5 و Q6 و Q7 به همراه سه مقاومت ، تشکیل بار فعال میدهند

قسمتهای قرمز رنگ : ترانزیستورها در طبقات قرمز ، تشکیل منابع جریان میدهند و تقویت کننده های ترانزیستوری را بایاس میکنند. هر سه منبع جریان ، از نوع آینه ای هستند.

قسمت صورتی رنگ : این طبقه ، طبقه تقویت کننده میانی است.Q15 به عنوان بافر و Q19 با مقاومت 50اهم در امیتر یک طبقه امیتر مشترک تشکیل میدهد.

قسمت آبی آسمانی رنگ : طبقه خروجی تقویت کننده یا همان تقویت کننده توان از کلاس AB یا( پوش پول) میباشد. علت استفاده از از تقویت کننده کلاس AB در خروجی ، تامین جریان بارهای متنوع در خروجی است.

قسمت سبز رنگ : این طبقه ، چند برابر کننده ولتاژ بیس-امیتر نامیده میشود و برای جلوگیری از اعوجاح همگذری استفاده میشود. این طبقه ، ترانزیستورهای تقویت توان را در آستانه روشن شدن ، نگاه میدارد. برای رسیدن به پایداری حرارتی مطلوب به جای مقاومت4.5 کیلو میتوان از یک NTC استفاده کرد.

مقاومتهای 25 و 50 اهم در خروجی تقویت کننده جهت جلوگیری از رانش حرارتی ترانزیستورهایQ14 و Q20 به کار گرفته شده اند.

خازن 30pfجبران ساز میلر است و در مدار قطب بوجود می آورد که به منظور جلوگیری از ناپایداری و نوسان ، تقویت کننده در فرکانسهای بالا مورد استفاده قرار گرفته است. فضایی که یک خازن در مدار مجتمع اشغال میکند ، چندین برابر فضای اشغال شده توسط یک ترانزیستور است . پس در طراحی مدار مجتمع ، باید از حداقل خازن و مقاومت استفاده کرد.

پایه های آی سی 741 عبارتنداز:

پایه شماره 2: ورودی معکوس کننده میباشد. اگر ورودی به این پایه وصل شده باشد در خروجی معکوس ورودی دیده میشود ویا به عبارتی دیگر ورودی و خروجی 180 درجه اختلاف فاز دارند.

پایه شماره 3: ورودی غیر معکوس کننده میباشد. اگر ورودی به این پایه وصل شده باشد در خروجی هم فاز ورودی دیده میشود ویا به عبارتی دیگر ورودی و خروجی هم فاز هستند.

پایه شماره 4: تغذیه منفی میباشد.

پایه شماره 1و5: جهت صفر کردن ولتاژ offsetخروجی در کاربردهای دقیق با اضافه کردن یک پتانسیومتر بین این پایه ها استفاده میشود. در این حالت جریان های دو ترانزیستور زوج دیفرانسیل ورودی یکسان میشوند. و ولتاژ خروجی برابر صفر خواهد شد. علت بوجود آمدن ولتاژ offset، عدم تطابق ترانزیستور های موجود زوج دیفرانسیل بکار رفته در آپ امپ میباشد.

پایه شماره 6: خروجی آی سی میباشد.

پایه شماره 7: تغذیه مثبت میباشد.

پایه شماره 8: بدون اتصال میباشد.

 مشخصات فنی آی سی 741:

مهندسین برتر

همچنین ببینید

Floating regulator(تنظیم کننده متغییر)

Floating regulator(تنظیم کننده متغییر) Voltage Regulators رگولاتور شناور یک نوع رگولاتور ولتاژ است که بدون …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *