خانه / آموزش / آیسی راه انداز ال ای دی(LED driver IC)

آیسی راه انداز ال ای دی(LED driver IC)

LED driver IC

MP3302 یک مبدل تقویت کننده است که به طور خاص برای کاربردهای درایو LED طراحی شده است.MP3302میتواند 27 ال ای دی (9رشته از 3 ردیف ال ای دی سفید )

از باتری آهنی لیتیومی را راه اندازی کند.این ICحاوی ماسفت های قدرت داخلی برای را اندازی ال ای دی ها می باشد و بازده 88% دارد.دارای فرکانس سوئیچ 1.3MHZ و حد جریان داخلی آن 1.33A می باشد.

از دیگر ویژگی های این ای سی ؛خاموش کردن در حالت مدار باز ،خاموش کردن حرارتی،قفل کردن مدار در ولتاژکم و … میباشد.

کاربردهای این آی سی در چراغ های عقب ،چراغ هایی که برای نور پردازی استفاده میشوندو … میباشد.

مدار MP3302 در زیر نشان داده شده است (شکل 1).

 

آی سی از جریان ثابت استفاده میکند،در حالت حداکثر جریان تنظیم کننده برای تنظیم جریان عبوری از ال ای دی ها اضافه میشود ،در ابتدای هر چرخه نوسان، مدار کنترل MOSFET  را فعال می کند.

برای جلوگیری از نوسانات تابع هارمونیک،یک سیگنال رمپ ثابت کننده به خروجی تقویت کننده های حساس به جریان اضافه شده وسیگنال حاصل از آن به ورودی غیر معکوس کننده( non inverting input)، مقایسه کننده  PWM داده می شود.

هنگامی که ولتاژ حاصل برابر با ولتاژ ورودی معکوس PWM است،ماسفت خاموش میشود. خطا خروجی تقویت کننده ، تفاوت بین ولتاژ بازخورد( vfeedback)و ولتاژ مرجع (Vreference) است.

هنگامی که ولتاژ خروجی کاهش می یابد، ولتاژ بازخورد نیز کاهش می یابد و این باعث افزایش خطا خروجی تقویت کننده می شود.این به نوبه خود باعث افزایش کارایی 

(duty cycle) سیگنال درایو ماسفت قدرت که توسط مدارکنترل تولید شده میشود که باعث افزایش چرخه کار (duty cycle) ماسفت قدرت میشود،جریان بیشتری را هدایت میکند و ولتاژ خروجی تنظیم میشود.

نمودار مدار درایور 27 LED با استفاده از MP3302 در شکل زیر نشان داده شده است.

 C1 خازن ورودی بایاس و C2 خازن خروجب بایاس است.مقاومت R1 مقاومت فیدبک  است و جریان  LED را کنترل می کند.معادله حاکم به این صورت زیرمی باشد.

                                                                                     195mV/R1=(جریان ال ای دی)Iled

 

مقاومت های R؛مقاومت های محدود کننده جریان برای رشته های مربوطه هستند که می توانند برای محدود کردن حداکثر روشنایی LED ها استفاده شوند.

ولتاژ کمتر از 0.4V  به پین EN باعث قطع IC میشود و ولتاژ بالاتر از  IC 0.7V  را فعال میکند.

کم کردن نور ال ای دی ها با اعمال یک سیگنال PWM در محدوده (200Hz to 1KHz ) به پین EN امکان پذیر میشود.

حداقل دامنه مطلق سیگنال  1.5V، PWMاست.

مدار باز حفاظت شده ی ساخته شده ، زمانی که ولتاژ خروجی بالاتر از 38V باشد، IC را خاموش می کند.IC در حالت خاموشی باقی می ماند تا زمانی که منبع تغذیه دوباره روشن شود.

elecguide.ir

 

همچنین ببینید

Floating regulator(تنظیم کننده متغییر)

Floating regulator(تنظیم کننده متغییر) Voltage Regulators رگولاتور شناور یک نوع رگولاتور ولتاژ است که بدون …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *